Grzejnik płytowy – zalety i wady

Nowoczesne system ogrzewania to również specjalistyczne grzejniki. Przez lata w Polsce bardzo popularne były żebrowane grzejniki żeliwne, które posiadały liczne zalety, ale również bardzo liczne wady. Jedną z tych wad, było bardzo powolne nagrzewanie się, przez co generowały one bardzo duże straty energii. Z drugiej strony, ich długi czas nagrzewania, to również bardzo długi czas chłodzenia się tych grzejników, przez co dłużej utrzymywały ciepło. Niemniej grzejniki tego typu są już bardzo rzadko stosowane, a zostały zastąpione przez grzejniki płytowe.

Grzejnik płytowy to grzejnik wykonany ze stali, w którym poprzez tłoczenie tworzonych jest kilka płyt, które jednocześnie są ze sobą zgrzane. W ten sposób woda przepływa bardzo wąskimi kanalikami, które powodują, że ciepło jest bardzo szybko oddawane.

Grzejnik płytowy

To największa zaleta grzejników płytowych, które oddając ciepło górą, powodują szybkie schładzanie się cieczy, a co za tym idzie wysoką efektowność. Minusem jest na pewno bardzo szybki czas schłodzenia się, a także fakt, że grzejnik płytowy wykonany jest ze stali i musi być cały czas pełen cieczy. W przeciwnym razie, jest on narażony na silne działania korozji, nawet pomimo tego, że blacha z której został wykonany, poddana została ocynkowaniu.

Grzejniki płytowe dostępne są w bardzo różnych wariantach, wielkościach, a także wysokościach (przykłady znajdziecie w sklepach, np tutaj). Zastosowanie ich pozwala na szybkie nagrzewanie pomieszczenia, a nieliczne wady sprawiają, że grzejniki tego typu należą do najbardziej popularnych i jednocześnie najbardziej efektywnych systemów grzejnych na świecie. Dobrej jakości instalacja grzewcza, wraz z pompą obiegową, to gwarancja efektywnej pracy grzejnika, a także szybkiego jego nagrzewania się.