Jak zorganizować miejsce na kocioł olejowy?

Trzeba liczyć się z pokaźnymi rozmiarami tego urządzenia. Na pewno dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie kotłowni, gdzie kocioł będzie mógł spokojnie zająć miejsce na podłodze, gdyż na wieszanie na ścianie zupełnie się on nie nadaje.

Do olejowego kotła podłączony zostaje spory zasobnik ciepłej wody, mieszczący od 100 do 200 litrów wody, który niestety zabierze trochę miejsca. Dodatkowo, należy wygospodarować miejsce na duży zbiornik oleju opałowego, który potrzebuje temperatury dodatniej, dlatego też instalacja urządzenia potrzebna jest w domu. Należy wziąć także pod uwagę spory hałas wentylatora, w które wyposażone są palniki kotłów.

Grzejnik zasilany przez kocioł olejowy

Ponadto musimy liczyć się z przykrym zapachem oleju, unoszącego się w pobliżu. Ze względu na to, kocioł olejowy należy montować właśnie w takich miejscach jak kotłownie. Nie wykluczajmy również montażu w kuchni czy łazience, ale można sobie wyobrazić, że jest to znacznie bardziej uciążliwe. Wysokość takiego pomieszczenia nie może być mniejsza jak 2,2 m. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, olej opałowy trzeba przechowywać tylko w piwnicach lub po prostu w jak najniższym pomieszczeniu w budynku. Ważne jest również, aby przejścia rur przez podłogę i ściany zostały tam uszczelnione. Co również jest ważne- kotłownia posiadać musi klasę odporności ogniowej, a powietrze powinno być wprowadzane za pośrednictwem kratki pod podłogą, wówczas kiedy wywiew będzie odbywał się kratką umieszczoną przy suficie. Istotne, żeby powierzchnia kratek wynosiła co najmniej 200 cm 2.