Prawidłowy montaż ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to stosunkowo nowy patent i sposób ogrzewania w domach czy budynkach użytkowych. Zastosowanie tego systemu jest bardzo efektywne, ale montaż stosunkowo kosztowny, a do tego wymaga niemałej wprawy. Prawidłowo działające ogrzewanie podłogowe, to ogrzewanie, które działa w sposób bardzo równomierny, bez zbędnych skoków temperatury i jednocześnie utrzymując tą temperaturę przez dłuższy czas.

Nic dziwnego więc, że w nieprawidłowo zainstalowanej instalacji podłogowej, standardem są skoki temperatury oraz bardzo zróżnicowane stopnie ogrzewania. W jednym miejscu na przykład podłoga może być bardzo gorąca, w innym natomiast zimna.

Sam proces instalacji jest stosunkowo wymagający. Przede wszystkim niezbędne jest przygotowanie podłoża pod rurki. Podłoże powinno być bardzo dobrze zaizolowane, tylko i wyłącznie wtedy możliwe jest prawidłowe działanie systemu ogrzewania podłogowego. Prawidłowo wykonane podłoże pod ogrzewanie podłogowe powinno być izolowane styropianem oraz specjalną folią. Peksa natomiast powinna zostać ustawiona zgodnie z oczekiwaniami klienta. Tam, gdzie przebywa się najczęściej, powinno być zdecydowanie większe jej zagęszczenie. Bardzo istotne jest to, żeby była ona rozstawiona równo i trzymała poziom. Sama wylewka wypełniająca podłogę musi być dostosowana do ogrzewania podłogowego. Zastosowanie zwykłej wylewki spowoduje spękanie wylewki oraz całkowite jej skruszenie po pewnym czasie. Dlatego ogrzewanie powinno być zamontowane zgodnie ze sztuką budowlaną oraz nowoczesną technologią.

Bardzo istotnym elementem ogrzewania podłogowego jest oczywiście zawór RTL. To on pozwala na częściową kontrolę temperatury oraz przepływu wody w instalacji.