Zasobnik, kiedy inwestycja w jest konieczna

Coraz więcej słyszy się o wdrażaniu nowoczesnych technologii w budowie oraz wykorzystaniu paliw grzewczych. Nowoczesne technologie służą nie tylko obniżeniu kosztów, mniejszemu spalaniu, ale również środowisku. Jedną z najnowszych i najbardziej zaawansowanych obecnie technologii, jest technologia kondensacyjna.zasobnik czasem jest konieczny Nowoczesny kocioł kondensacyjny przystosowany jest do spalania gazu oraz paliw płynnych służących jako paliwa ciepłe. Istnieje kilka, bardzo ważnych różnic, w których technologia kondensacyjna znacząco różni się od starszej, którą wykorzystywały kotły gazowe. Przede wszystkim w kotle kondensacyjnym nie ma dolnej granicy temperatury wody. Przez co dom lub mieszkanie może być po prostu dogrzewane. Nie trzeba utrzymywać temperatury 50 stopni Celsjusza na piecu.

Dodatkowo kocioł gazowy wyposażony jest w zupełnie inny system odprowadzania spalin. Specjalna rura koncentryczna może być ustawiona poziomo, nie wymaga ustawienia pionowego, nie zajmuje dużo miejsca. To jednak czym najbardziej charakteryzuje się technologia kondensacyjna, to możliwość odzyskiwania ciepła ze spalin, które trafiają do atmosfery. Działa to podobnie na zasadzie wymiennika, w którym ciepło ze spalin wykorzystywane jest w instalacji, a nie jest oddawane do atmosfery. Ma to znaczący wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania i znacznie poprawia jakość ogrzewania w instalacji grzewczej. Dodatkowo, kondensacja spalin zmniejsza ilość szkodliwych substancji, które dostają się do atmosfery. Kotły kondensacyjne mogą być także stosowane w przypadku paliw płynnych.

Kiedy  trzeba zastosować zasobnik?

Tutaj jednak konieczny jest zasobnik, podobny do tego, który wykorzystuje się w piecach węglowych. zasobnik trzeba oczywiście odpowiednio dobrać. Technologia kondensacyjna ma przyszłość i prawdopodobnie w najbliższym czasie całkowicie wyprze tradycyjne kotły, czy to gazowe, czy na paliwa płynne. Jeżeli dodatkowo poprawione zostaną warunki eksploatacji oraz zmniejszą się wielkości kotłów, wówczas kondensacja będzie stosowana praktycznie w każdym domu. Aby jednak w pełni ogrzewanie gazowe było opłacalne, istotne jest również zmniejszenie cen gazu w naszym kraju. Ważny jest też aspekt odpowiedniego doboru zarówno kotła, jak i pozostałych elementów instalacji centralnego ogrzewania.